Aslında bütün dünyada herkes her şeyin farkında, lakin kimse durumu tam olarak anlatmayı üstlenemiyor. Çünkü bu durum birçok devletin gücünü aşıyor.

‪Aslında durum evden çıkma yasağını gerektiriyor ama devletler bunu yaparak herkesin maddi sorumluluğunu üstlenmek istemiyor, çünkü toplumun tamamını evde yaşatarak tutacak maddi imkânları birçok ülkede yok, bu yüzden birçok devlet bunu halkın iradesiyle istiyor. Ki sosyal devlet zaafı ortaya çıkmasın.

O zaman, insanlık adına şöyle bir çağrı yapma zorunluluğu doğmaktadır:

1. Samimi Dindarlar; lütfen diminizin size emrettiği zekât, sadaka gibi her türlü tasadduku, yani sizde emanet duran parayı/malı Ramazanı veya gününü beklemeden imkânlar ölçüsünde hemen şimdi ihtiyaç/emanet sahiplerine verelim. Ki bu insanlar yokluktan giremedikleri karantinaya girebilsin yani yokluktan kendilerini ve ailelerini güvenli bir şekilde muhafaza edemeyenler bunu yapabilsin.


2. Sosyalistler, Liberaller, Hümanistler; lütfen kendi değerlerinizin size yüklediği yardımlaşma ve dayanışma duygu ve düşüncesinin gereği olarak yakınlarınızdan başlayarak ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşup onların ve ailelerinin karantinaya girmelerine, kendilerini koruyabilmelerine yardımcı olun.
3. Kapitalistler; yani paraya ve güce tapanlar, bu süreçte sizden hiçbir şey istemiyoruz. Daha önce insanları sömürerek biriktirdiğiniz paranız ve mallarınız sizin olsun, bir köşeye çekilin sürekli paranızı ve mallarınızı sayın, yeter ki bu insani krizi çıkara çevirmeye kalkmayın karaborsacılık, stokçuluk ve fırsatçılık yapmayın. Gerçekten sizden başka bir şey istemiyoruz.

4.Son olarak devletlerden bir isteğimiz olacak. En azından böyle dönemlerde adil ve eşitlikçi bir politika yapın. Toplumsal, siyasal ve sınıfsal bir ayrım yapmadan yalnızca yoksul ve muhtaç ailelere pozitif ayrımcılık yaparak bu krizi yönetin. Sahipsiz kalan ve kimseden yardım görmeyen, ancak evde kalmayla korunacak olan yoksulların mağduriyetlerini giderin. Bir de sağlık sisteminin tamamını geçici olarak kamulaştırarak eşit bir biçimde bütün halkın hizmetine sunun, sağlık sistemini ayakta tutun yeter.

Her şey normale döndüğünde zaten herkes fıtratının gereği ahlakını veya ahlaksızlığını kaldığı yerden devam ettirecek. Bu geçici insan olmada eşitlenme çağrısı lütfen kimseyi rahatsız etmesin!