Otobiyografi

1979 senesinin hasat zamanında Antep’in Araban ilçesine bağlı Aşağı Karavaiz Köyünde ailemin dört çocuğundan üçüncüsü olarak Türkiyeli Müslüman bir Kürt olarak dünyaya gelmişim. İlk, orta ve lise öğrenimimi Antep’teki değişik okullarda tamamladım. İlkokul yıllarında yaz tatillerinde demirci çırağı olarak çalıştım. Lise yıllarında ise ağırlıklı olarak sıhhi tesisatçısı olarak çalıştım. Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı bir beldenin okul inşaatında çalışırken Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü kazandığım haberini aldım ve böylece işçilik dönemim bitmiş oldu, yüksek öğrenim hayatım başladı. Lisans düzeyinde; Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü ve Anadolu Üniversitesinde Sosyoloji Bölümünü bitirdim. Yüksek Lisans düzeyinde; İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ve Gaziantep Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Tarih Bölümünde Genel Türk Tarihi Anabilim dalında yüksek lisans yaptım. Vatani hizmetimi Ankara 28.Mekanize Piyade Barış gücü Tugayında Kısa Dönem asker olarak yaptım. 2004 yılının sonlarına doğru Tıbbi Tanıtım Sorumlusu olarak Deva Holding A.Ş. de İlk profesyonel iş hayatıma başladım.2008 yılında halen çalışmakta olduğum Sanofi İlaçlarına geçtim. Evli, Mustafa ve Zeynep adında iki çocuk sahibiyim.

Dünyalık bir lisanla merak edilecekleri belirttikten sonra meselenin esasına geleyim. Kim olduğuma?

Evet ben Selman’ın kardeşiyim.
Sahabe meclisinde Mescid-i Nebevide kendisine kim olduğu sorulduğunda (aralarında şahsi problemi olan birisi köle olduğu için birazda zor durumda bırakmak için) verdiği cevapla bütün Müslümanların da aslında kim olduğunu tanımlayan ve bu vesileyle bir Müslümana sen kimsin-kimlerdensin diye sorulduğunda kendisini nasıl tanıtacağını öğreten Hz. Selman’ın kardeşiyim. 
Hz. Selman “Senin soyun sopun, sülalen nedir ey Selman?” diye kendine sorulduğunda şu ibretlik sözleri ifade etmiştir: 
“Ben İslam oğlu Selman’ım. 
Ben dalaletteydim, Allah beni Muhammed Aleyhisselam ile hidayete erdirdi. 
Ben fakirdim, Allah beni Muhammed Mustafa’yla zenginleştirdi. 
Ben köleydim, Allah beni Muhammed Mustafa’yla özgürleştirdi.”
Bu konuşmaları duyan Hz. Ömer topluluğun yanına gelerek, “Benim kim olduğumu, benim de soyumu sopumu öğrenmek ister misiniz?” diye sordu. Ve sonra dedi ki: Ben de İslam oğlu Ömer’im, İslam oğlu Selman’ın kardeşiyim”.
Evet ben İslâm oğlu Mehmedim. 

8 thoughts on “Otobiyografi

 1. Cenâb-ı Hak, O’nun yolundan ayrılmadığın sürece tüm hayırlı niyet ve girişimlerinde yardımını esirgemesin.. Âmiiin.. Gaziantep Fen-Edebiyattan Habeşî Tahir.. İstanbul’dayım.. Cevap yerine samîmî duaya ihtiyacım var. Huzur ve selâmetle..

 2. MEHMET BEY BİZDE İSLAM OĞLU SELMANIN KARDEŞİYİZ.ÇOK GÜZEL ANLATTINIZ

  AMA BİRŞEY DİKKATİMİ ÇEKTİ ”Türkiyeli Müslüman bir Kürt olarak dünyaya gelmişim.”
  BEN OLSAYDIM ”KÜRT ASILLI BİR TÜRKÜM” DERDİM BURADA BİR ? İŞARETİ VAR YAZDIKLARINIZLA ÇELİŞEN YANILIYORMUYUM.

  1. Selamun Aleykum Gökhan Bey, soru işaretine mahal vermeyecek açıklıkta kendimi tanımlamaya çalıştım.Aslımı ifade etmem kimseyi rahatsız etmemeli düşüncesindeyim. Bu ayrılıkçı bir ifade değil inkarcılıktan kaçınma tutumudur.Selamlar…

 3. Gökhan Bey kardeşim hakkını helal et farkında olmadan gayriihtiyari “burada da mı siyaset yahu ” şeklinde bir cümle kullandım senden çok özür dilerim.

 4. mehmet bey kardesım bende bi türk olarak yazdıklarınızı okudum..islamın neden ırkçılığı yasakladığı şimdi yeni yeni anlaşılıyor… elinize sağlık kardeşim.. ha bu arada eşim kürt zaza ben türküm.. kızım oldu.. dünyalar prensesi … gelin gücünüz yetiyorsa bizi ayırın.

 5. Mehmet bey (kardesim),

  Kurani Kerim okurken merak ettiğim bir konuyu araştırırken tevafuken websitenizi buldum. Daha bir kelime bile okumandan resminizi görünce kardeşime bakıyormuş gibi bir duygu sardı beni. Otobiyagfiniz cok etkiledi, gözyaşlarıma hâkim olamadım. Ne güzel bir takdim üslûbu! Ayrıca tebrik ederim, aslınızı inkar etmemeniz takdire şayan. Bunu yurtdışında yaşanlar daha iyi bilir ve anlar. Ben 40 yıldır Hollanda’da yaşayan bir Türk’ üm. Burada hem iyi bir insan, örnek bir vatandaş olmak icin, hemde (özellikle ) İslamî kimliğimiz, örf , anane ve kültürümüzü yani aslımızı muhafaza için mücadele veriyoruz. Tüm dünyadaki azınlıkların (İstisnasız) bu doğal/temel hakka sahip olmaları gerektiğine inaniyorum.

  En samimi ve sıcak selamlarımla,

  İslam oğlu Menduh, İslam oğlu Selman’ın kardeşi

 6. Mehmet bey (kardeşim),

  Kurani Kerim okurken merak ettiğim bir konuyu araştırırken tevafuken websitenizi buldum. Daha bir kelime bile okumandan resminizi görünce kardeşime bakıyormuş gibi bir duygu sardı. Otobiyagfiniz cok etkiledi beni, gözyaşlarıma hâkim olamadım. Ne guzel bir takdim üslûbu! Ayrıca tebrik ederim, aslınızı inkar etmemeniz takdire şayan. Bunu yurtdışında yaşanlar daha iyi bilir ve anlar. Ben 40 yıldır Hollanda’da yaşayan bir Türk’ üm. Burada hem iyi bir insan, örnek bir vatandaş olmak icin, hemde (özellikle ) İslamî kimliğimiz, örf , anane ve kültürümüzü yani aslımızı muhafaza için mücadele veriyoruz. Tüm dünyadaki azınlıkların (İstisnasız) bu doğal/temel hakka sahip olmaları gerektiğine inaniyorum.

  En samimi ve sıcak selamlarımla,

  İslam oğlu Menduh, İslam oğlu Selman’ın kardeşi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya

Sosyal Medya Hesaplarımız